Nasıl Çalışıyoruz?

1. ALO SMS Mesaj Servisine Giriş ALO SMS web sayfasındaki sisteme girişi,tıklayarak kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak giriş butonuna tıklayınız.

2. Mesaj Gönderme Kullanıcı adınız ve şifreniz ile servise girdikten sonra karşınıza gelen ilk ekran “Hızlı Mesaj Gönderme” ekranıdır. Bu ekran vasıtasıyla, önceden oluşturduğunuz kaydettiğiniz kişilere veya telefon numarası yazan yere aralarına  virgül(,) koyarak cep telefonu numaralarını yazıp SMS gönderebilirsiniz. Toplu olarak daha önceden oluşturduğunuz gruplara toplu mesaj göndermek istiyorsanız da sol taraftaki menüden “Toplu Mesaj Gönderme” veya “Grup Mesaj Gönderme” seçeneklerini kullanabilirsiniz. Mesajı Göndermek istediğiniz grubu veya gruptaki kişileri seçmelisiniz. Gönderdiğiniz bu SMS'ler, o gruplarda bulunan tüm kişilere ulaşacaktır. Mesajlarınızı gönderirken değişik seçenekleriniz vardır:

a. Seçtiğiniz gruplara SMS gönderme “Grup Mesaj Gönderme” menüsüne girdikten sonra sol taraftaki Grup listesinden mesaj göndermek istediğiniz grupları, üzerine tıklayarak, ya da üzerindeyken ok işaretlerine tıklayarak Mesaj Gönderilecek Gruplar listesine gönderin. Daha sonra Mesaj kutusuna, o gruptaki kişilere göndermek istediğiniz mesajı yazarak Gönder butonuna basınız. Mesajlarınızı yazarken sol altta Kalan kutusunda mesajınızda kaç karakter daha kullanabileceğiniz gösterilir. En fazla 160 karakterlik mesajlar gönderebilirsiniz. “Mesajı Gönder” dediğinizde yazmış olduğunuz mesajın kaç SMS ile iletileceğini, dolaysıyla kaç SMS’le ücretlendirileceğini görebilirsiniz.

b. Seçtiğiniz gruplara, önceden tanımladığınız Hazır Mesajları gönderme Mesaj gönderirken, her defasında mesajı yeniden yazmak yerine,  hazırladığınız Hazır Mesajları gönderebilirsiniz. Mesajlarınızı Hazır Mesaj halinde göndermenin size sağladığı bir önemli avantaj da, mesaj göndermek istediğiniz kişilerin bilgilerini tam olarak girmeniz halinde, kişiye özel mesajlar da gönderebilmenizdir. Hazır Mesaj göndermek için mesaj metni kutusunun hemen üstünde yer alan “Mesaj şablonları” seçeneğini işaretleyip, göndermek istediğiniz Hazır Mesaj'ın üzerine tıklayın. Bu Hazır Mesaj otomatik olarak Mesaj kutusunun içinde görünecektir. Dilerseniz burada değişiklik yapabilirsiniz. Daha sonra yine normal SMS göndermede olduğu gibi, mesajınızı göndermek istediğiniz grupları seçerek Gönder butonuna tıklayın.

c. Seçtiğiniz gruplara, SMS'lerinizi o anda değil de sizin belirleyeceğiniz bir gün ve saate gönderme Mesajlarınızı yazdığınız anda gönderebildiğiniz gibi, belirleyeceğiniz bir zamanda da ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Mesaj Gönderme ekranının alt tarafında bulunan “ileri Tarihte Gönder” kutusunu işaretleyip, tarih ve saat kutusuna göndermek istediğiniz zamanı, Gün/Ay/Yıl ve Saat/Dakika/Saniye olarak giriniz. Yine a ve b şıklarında anlatıldığı gibi mesajlarınızı hazırlayın, göndermek istediğiniz grupları seçip Gönder'e tıklayın. SMS'leriniz sizin belirlemiş olduğunuz anda gruplardaki kişilere ulaşacaktır.

3. Yeni Grup Oluşturma Sol taraftaki “Gruplarım” menüsünden Grup Adı yazan alana oluşturmak istediğiniz grubun adını yazıp Grup Ekle’yi tıklayın. Grubunuzun başarıyla oluşturulduğunu belirten bir ekran göreceksiniz. Bu ekranda da yine sol taraftaki menü seçeneklerinden dilediğiniz menüye geçebilirsiniz.

4. Grup Bilgilerini Değiştirme Mevcut bir grubun adını değiştirmek için “Gruplarım” menüsünden, adını değiştirmek istediğiniz grubun sol tarafındaki düzenle butonuna tıklayın. Grubun adını değiştirdikten sonra Güncelle butonuna tıklayın.

5. Grup Silme
Mevcut bir grubu silmek için “Gruplarım” menüsünden, silmek istediğiniz grubun sol tarafındaki düzenle butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda, eğer sadece grubu silmek istiyorsanız Sil butonuna; grupla birlikte o gruba ait üyeleri de silmek istiyorsanız Üyeli Sil butonuna tıklayın.

6. Yeni Üye Ekleme
Mesajlarınızı gönderdiğiniz üyelerin detaylı bilgilerini de ALO SMS Servisi yardımı ile bir veritabanında tutabilirsiniz. SMS göndermek istediğiniz yeni kişileri detaylı bilgileriyle eklemek için, sol taraftaki menüden, “Telefon Defterim”e girdikten sonra Yeni Kayıt’ı seçin. Karşınıza çıkan ekranda girmek istediğiniz üyenin adını, soyadını, cep telefonu numarasını, sizin belirleyeceğiniz 3 farklı kriteri ve o üyenin hangi gruba dâhil olmasını istediğinizi girin ve Kaydet butonuna tıklayın. Bu 3 kriter de, Hazır Mesajlar ile kişiye özel mesaj göndermede kullanılabilir. Bu yüzden kriterleri belirlerken, kişiden kişiye farklılık gösteren ve SMS gönderirken herkese farklı gitmesini istediğiniz bilgileri girmeniz daha doğru olur. Örneğin; bir öğretmen, öğrencilerinin notlarını Kriter 1 olarak girerse tek gönderimle tüm öğrencilere kendi notlarını gönderebilir. Yeni Üye Ekleme işlemini bir Excel dosyasından aktararak da yapabilirsiniz.